Forum Prace domowe, ściągi i streszczenia  Strona Główna
POMOC Rejestracja SzukajFAQ UżytkownicyGrupy Zaloguj
Streszczenie ` W pustyni i w puszczy `

 
Odpowiedz do tematu    Forum Prace domowe, ściągi i streszczenia Strona Główna » 6 KL Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat

Streszczenie ` W pustyni i w puszczy `
Autor Wiadomość
Olaa
Extra Użytkownik
Extra Użytkownik


Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 106
Skąd: Olsztyn

Post Streszczenie ` W pustyni i w puszczy ` Odpowiedz z cytatem
Rozdział pierwszy

Egipt, Port-Said.
Czternastoletni Staś Tarkowski rozmawia z Nel, ośmioletnią Angielką, o sytuacji politycznej w Egipcie. Rozmowa dotyczy Mahdiego i Fatmy. Mahdi to islamski prorok, a Fatma - jego cioteczna siostra. Mąż Fatmy, Smain, wyjechał do Chartumu, siedziby Mahdiego. Jego zadanie polegało na skłonieniu Mahdiego do uwolnienia zatrzymanych tam Europejczyków. Jednak Smain zdradził rząd egipski i przystał do Mahdiego. Zależy mu teraz na wydostaniu z Egiptu żony, Fatmy. Jednak rząd egipski traktuje ją jako zakładniczkę i gotów jest oddać Fatmę, ale za uwięzionych w Chartumie Europejczyków.

Rodzice Stasia i Nel pracują w kampanii Kanału Sueskiego. Władysław Tarkowski, ojciec Stasia, jest inżynierem, a Rawlison, dyrektorem kompanii. Obaj są wdowcami.

Syn Tarkowskiego, Staś, urodził się i wychował w Afryce. Chłopak chętnie jeździ konno, strzela, pływa i mimo swojego młodego wieku rośnie na silnego mężczyznę. Potrafił mówić po arabsku, angielsku, francusku i oczywiście po polsku. Przyjaźni się z Nel i ochoczo staje w jej obronie.

Rozdział drugi

Rodzice Stasia i Nel zostają zaproszeni do oceny robót przy sieci kanałów w prowincji El-Fajum, w okolicy miasta Medinet. Jest to oaza odległa od Nilu i niezależna od jego dopływów. Ustalono, że ojcowie wyruszą do oazy natychmiast, a tydzień później - dzieci. Wędrówka pociągiem, a potem na grzbietach wielbłądów ma trwać kilka tygodni. Opiekunka Stasi i Nel, pani Olivier, obawia się, czy miasto Medinet nie leży zbyt blisko terenów, na których Mahdi wzniecił powstanie. Zostaje uspokojona informacją, że dzielić ich będzie od zbuntowanych derwiszów aż kilkaset kilometrów. Wyprawa wydaje się więc bezpieczna.

Z rozmowy pana Tarkowskiego z Rawlisonem wynika, że hordy derwiszów oblegają już od dawna Chartum. Bronią się w nim wojska angielskie pod dowództwem generała Gordona.

Fatma odwiedza rodziców Stasia i Nel. Błaga ich o wstawienie się za nią do rządu egipskiego i wyjednanie wolności. Tarkowski i Rawlison obiecują jej pomoc. W trakcie rozmowy Fatma dowiaduje się o planowanej podróży do Medinetu.

Mimo obiecanej pomocy Fatma planuje porwanie dzieci. Uważa, że to jedyny sposób na odzyskanie wolności. Według jej zamierzeń Staś i Nel mają zostać przewiezieni jako zakładnicy do Smaina.

Rozdział trzeci

Inżynierowie opuszczają Port-Said. Przed wyjazdem dzieci zachodzi komplikacja. Panią Olivier ukąsił skorpion i nie może wyjechać z dziećmi. Rodzice liczą na zaradność Stasia. Sadzą, że zdoła pokonać wszystkie przeszkody w czasie podróży.

Dzieci wyruszają kanałem do Izmaili, a stamtąd koleją do Kairu, następnie wędrują wzdłuż jeziora Timash. W czasie podróży spotykają Anglika, kapitana Glena. Jego towarzysz, doktor wojskowy, okazuje się powinowatym Nel. Anglicy obiecują, że Staś i Nel zawsze mogą na nich liczyć. Nie przypuszczają nawet, w jakich okolicznościach będzie im dane spotkać się ponownie…

Rozdział czwarty

Dzieci spotykają się z rodzicami w Medinecie. Podczas wieczornego obiadu rozlega się głębokie, basowe wycie. Dźwięki wydaje pies, który jest prezentem dla Nel z okazji zbliżającej się Wigilii. Dziewczynka jest uszczęśliwiona. Staś otrzymuje sztucer.

Rozdział piąty

Ojcowie z dziećmi spędzają Wigilię w Medinecie. Potem czekają na przybycie pani Olivier, ale ukąszenie skorpiona okazuje się groźniejsze, niż początkowo sądzono. Opiekunka dzieci wciąż nie może wyjechać z Port-Saidu. Rodzice postanawiają zostawić dzieci w Medinecie pod opieką służącej, a sami wyjeżdżają. Chamis, jeden z zatrudnionych Arabów, ma pełnić rolę posłańca między ojcami, oceniającymi inżynierskie prace nad melioracją, a dziećmi.

Ojcowie wyjeżdżają. Kilka dni później zjawia się Chamis, który ma zabrać dzieci do rodziców. Proponowana przez Chamisa trasa zaskakuje Stasia. Chamis tłumaczy chłopcu, że inżynierzy zmienili plany i przebywają w innym miejscu, niż wcześniej zamierzali. List, w którym informowali o tym, rzekomo zaginął.

Staś i Nel wyruszają w podróż. Przybywają do stacji kolejowej Wadi-Rajan, gdzie mają spotkać się z rodzicami. Jednak tam ich nie ma. Jeden z Arabów towarzyszących dzieciom twierdzi, że inżynierzy wyjechali na pustynię, by tam ustawić namioty. Teraz przysłali na stację Beduinów, którzy mają doprowadzić ich do obozu rodziców.

Wyruszają na pustynię. Nagle Arabowie rozpędzają wielbłądy do szybkiego biegu. Staś sądzi na początku, że przewodnicy nie potrafią zatrzymać wielbłądów. Z obawy o Nel domaga się zwolnienia biegu. Arabowie jednak nie słuchają go. Chłopiec wie już, że to porwanie.

Rozdział szósty

Rodzice przebywają w mieście El-Fachen, gdzie kierują robotami melioracyjnymi. Wybierają się na stację kolejową, gdzie, jak się spodziewają, spotkają dzieci. Jednak Staś i Nel nie przyjeżdżają. Zaniepokojeni ojcowie sądzą, że Chamis zaspał na pociąg. Telegrafują do Port-Saidu. Otrzymują zaskakującą odpowiedź: dzieci wyjechały do Gharak-el-Sultani. Przypuszczają, że jest to nieodpowiedzialny pomysł Stasia. Coraz bardziej niespokojni, jadą na stację kolejową Wadi-Rajan, gdzie po raz ostatni widziano dzieci. Zawiadowca stacji przypomina sobie Stasia i Nel oraz kilka wielbłądów przygotowanych do bardzo dalekiej podróży. Obaj ojcowie zastanawiają się, kto mógł porwać ich dzieci. Przypominają sobie, że Idrys i Gebhr, dwaj Sudańczycy towarzyszący dzieciom w podróży, należą do pokolenia Dangalów, z którego pochodzi Chadigi, ojciec Chamisa. Słusznie przypuszczają, że dzieci zostały porwane nie dla pieniężnego okupu, ale dla wymiany na rodzinę Smaina, czyli Fatmy. Stasiowi i Nel nie grozi więc śmierć z rąk porywaczy, ale mogą nie podołać długiej podróży do Chartumu, który leży 2 tysiące kilometrów od miejsca porwania.

Rozdział siódmy

Porwani Staś i Nel pędzą już sześć godzin na wielbłądach. Zrzucają rękawiczki, by pozostawić ślad dla pogoni. W końcu zatrzymują się w wąwozie. Gebhr, jeden z Sudańczyków, odnajduje rękawiczki Nel i uderzą ją w twarz. W jej obronie staje Staś, dochodzi do bijatyki. Stasia ratuje przed śmiercią to, że jest zakładnikiem przeznaczonym do wymiany.

Chłopiec próbuje przekupić porywczy. Twierdzi, że ojciec Nel zapłaci im znacznie więcej niż jakikolwiek muzułmanin. Jednak ci odpowiadają, że pieniądze chrześcijanina nie otworzą im bram do raju - a uczyni to jedno słowo Mahdiego. Poczynania Stasia spełzają na niczym. Porywcze odrzucają także pomysł chłopca, by odesłać Nel.

Rozdział ósmy

Uciekinierów dogania Saba, która cudem znalazła Stasia i Nel na pustyni. Kolejny postój w wąwozie. Spośród krzaków wysuwa się wąż. Arabowie uważają to za bardzo zły znak - przekonani są, że spotka ich nieszczęście. Na pustyni w karawanę uderza burza piaskowa. Staś zamierza wykorzystać zamieszanie podczas burzy i uciec z Nel. Sudańczycy znów powstrzymują go. Krępują mu ręce.

Rozdział dziewiąty

Uciekinierzy nocują w wąwozie. Staś z coraz większym oddaniem opiekuje się małą Nel. W nocy budzi się i zauważa swój sztucer oparty o ścianę jaskini, w której nocują. Postanawia po niego sięgnąć, wyjść z jaskini i załadować nabojami. Gdy wydaje się, że plan się uda, Saba, widząc Stasia wychodzącego z jaskini, zaczyna szczekać. Arabowie budzą się…

Rozdział dziesiąty

… i rzucają na chłopca. Wymierzają mu karę - chłosta arabskim biczem - korbaczem. Nel próbuje ochronić Stasia własnym ciałem, a Saba, pokazuje olbrzymie kły i staje w obronie dzieci. Porywacze rezygnują z ukarania Stasia.

Karawana wyrusza w drogę.

Rozdział jedenasty

Porwane dzieci coraz bardziej oddalają się od terenów zajmowanych przez Anglików. Sypiają w wąwozach.

Rozdział dwunasty

Karawana jedzie bez przerwy przez przerwy osiemnaście godzin. Arabowie chcą jak najszybciej dostać się za Assuan. Znajduje się tam pierwsza katarakta na Nilu, a lud zamieszkujący tamte tereny jest dziki i nie poddaje się wpływom Anglikom.

Dzieci na pustyni obserwują zjawisko fatamorgany. Wydaje im się, że widzą Medinet, miasto, w pobliżu którego pracowali ich ojcowie.

Porywcze napotykają na drodze strażnika rządowego i zabijają go.

Rozdział trzynasty

Karawana mija Assuan. Stasiowi udaje się ukryć trochę prochu - chce rozsadzić arabską strzelbę. Planuje kolejny podstęp. Udaje, że będzie uczył Idrysa posługiwania się strzelbą. Naprawdę chce mieć sztucer w ręku - wtedy zapanuje nad porywaczami. Udaje mu się to. Mierzy w Idrysa i chce go zabić. Nagle zza skał wypadło dwudziestu jeźdźców. Staś sądzi, że to tak długo oczekiwana przez porwanych pogoń. Przybysze przynoszą jednak wieść, że Chartum padł i tysiące muzułmanów przyłącz się do zbuntowanego Mahdiego. Ostatnia nadzieja na ucieczkę prysła…

Rozdział czternasty

Karawana wciąż zmierza na południe. Staś zauważa na niebie Krzyż Południa.

Rozdział piętnasty

Uciekinierzy wjeżdżają do kraju opanowanego przez wojska Mahdiego. Staś nie może już liczyć na pomoc patroli angielskich lub egipskich. Przybywają do Chartumu, zdobytego przez derwiszów.

Rozdział szesnasty

W Chartumie panuje głód, na ulicach przebywa wielu żebraków. Na wysokim bambusie zatknięta jest głowa Gordona, generała angielskiego, który bronił miasta przed derwiszami. Motłoch nastawiony jest wrogo wobec chrześcijan. Staś i Nel są w niebezpieczeństwie.

Rozdział siedemnasty

Staś jest zrozpaczony. Idrys, przywódca porywaczy, nie potrafi w panującym bałaganie, odnaleźć Smaina.

Dzieci uczestniczą w publicznych modłach, prowadzonych przez Mahdiego. Prorok mówi o karach, które Bóg wymierzy niewiernym. Wspomina także o wizjach, które miewa i posłannictwie otrzymanym rzekomo od samego Boga. Twierdzi, że obowiązkiem wiernych jest podbicie Egiptu i Mekki, a nawet całego świata.

Mahdi pragnie spotkać się z porwanymi dziećmi. Jeden z Greków przybywający w Chartumie radzi Stasiowi, by podczas spotkania z prorokiem przyjął islam. Inaczej - może narazić się na śmierć.

Rozdział osiemnasty

Spotkanie z Mahdim. Na pytanie proroka, czy Staś jest gotów przyjąć jego naukę, chłopiec odpowiada, że nie, gdyż jej nie zna. Gdyby ją przyjął, oznaczałoby, że jest tchórzem. A przecież, jak mówi Staś, Mahdiemu nie może zależeć na takich wyznawcach. Prorok każe dzieci wysłać do Smaina, przebywającego w Faszodzie. Jednak jest to równoznaczne z karą śmierci - w Faszodzie panuje bowiem febra…

Rozdział dziewiętnasty

Idrys choruje, ma wysoką gorączkę. Dziećmi nikt się nie zajmuje. Staś i Nel głodują.
Po kilku dniach dzieci wyjeżdżają do Faszody. Chory Idrys zostaje w Chartumie.

Rozdział dwudziesty

Staś i Nel podążają w górę Białego Nilu. Wraz z nimi podróżuje Kali, czarnoskóry niewolnik ofiarowany Gebhrowi.

Tereny, które teraz przemierzają, są wilgotne. Dlatego też Staś podaje Nel każdego dnia chininę, lek przeciw febrze.

Na dzień przed przybyciem do Faszody ucieka Dinah, czarna opiekunka dzieci. Stasia i Nel ogarnia coraz większa rozpacz.

W Faszodzie nie zastają Smaina. Udał się on na wyprawę po niewolników i nie wiadomo, kiedy wróci do miasta.

W spalonej Faszodzie nie ma gdzie spać i nie ma co jeść. Dzieci mają podążyć za Smainem. Czeka je więc dalsza wędrówka. Wraz z dziećmi wyruszają Hatim, Gebhr i jego niewolnik Kali, oraz Mea, Murzynka podarowana Nel.

Rozdział dwudziesty pierwszy

Wędrują, kierując się śladami pozostawionymi przez Smaina. Gebhr codziennie katuje Kalego, co wywołuje płacz Nel.

Pewnego dnia natrafiają na lwa, leżącego na środku wąwozu, przez który prowadzi trasa ich marszu. Wędrowcy nie wiedzą, co zrobić, gdyż jest to jedyna dostępna dla koni droga. Wiedzą też, że gdy się zaczną wycofywać, lew rzuci się za nimi. Gebhr postanawia zabić Kalego i rzucić go lwu na pożarcie. Staś proponuje, że zabije lwa ze swego sztucera. W obliczu wielkiego niebezpieczeństwa, Arabowie podają chłopcu broń. Ten celnym strzałem zabija zwierzę. Następnie zabija Gebhra, Chamisa i dwóch beduinów.

Dzieci są wolne, ale znajdują się w środku wielkiego pustkowia.

Rozdział dwudziesty drugi

Staś zauważa z goryczą, że Nel boi się go. Wie, że to dlatego, że zabił Arabów i Beduinów.

Rozdział dwudziesty trzeci

Kali, powodowany wdzięcznością za ocalenie, postanawia we wszystkim Stasiowi pomagać. Odnajduje Sabę, który zgubił się w pogoni za zranionym bawołem.

Staś zastanawia się, w którą stronę się skierować.

Rozdział dwudziesty czwarty

Staś i Nel jadą wąwozem trzeci dzień. Wokół pełno jest zwierzyny, więc żywności mają w bród.

Nocna burza. Lejąca się z nieba jak z cebra woda gasi ognisko. Dzieci, za radą Kalego, wchodzą na drzewo, ale lwy pożerają konie - jest to, jak dotąd, najstraszniejsza noc w ich podróży.

Rozdział dwudziesty piąty

Ranek. Stasiowi udaje się schwytać ocalałe konie. Wraca też Saba, który zdołał uciec przed lwami. Staś podaje przemoczonej Nel ostatnią porcję chininy, gdyż obawia się, że po tak spędzonej nocy będzie miała atak choroby.

Podczas dalszej wędrówki wąwozem natrafiają na ogromny głaz, który spadając w wąwóz zamknął przejście. W wąwozie znajduje się słoń. Czeka go śmierć głodowa, gdyż nie może stamtąd wyjść. Jest już bardzo osłabiony. Nel karmi go melonami. Namawia Stasia, by ocalił słonia.

Rozdział dwudziesty szósty

Słoń coraz bardziej oswaja się z Nel, która systematycznie go dokarmia. Dziewczynka jest bardzo przywiązana do swego "dużego przyjaciela". Natomiast Kali uważa, że słonia trzeba zabić - wtedy będą mieli bardzo dużo mięsa. Staś nazywa Kalego, "donkey" (osioł). Kali, który nie zna znaczenia słowa "donkey", jest dumny z tego, że Staś tak go nazwał.

Staś planuje urządzić mieszkanie w pniu olbrzymiego baobabu - będzie on kryjówką w czasie zbliżającej się pory deszczowej.

Rozdział dwudziesty siódmy

Staś wrzuca w środek pnia zapalone gałęzie. Po chwili otworami zaczynają uciekać nietoperze, a po nich olbrzymi boa. Uciekający wąż wpada w dół, w którym znajduje się słoń i zostaje rozdeptany.

Kali twierdzi, że w niektórych dziuplach baobabu może ukrywać się Mzimu, czyli zły duch. Staś przedstawia Kalemu Nel jako dobre Mzimu. Kali oddaje hołd dziewczynce.

Rozdział dwudziesty ósmy

Siedzibę w baobabie Staś nazwa "Krakowem". Rozpoczyna się pora deszczowa. Dzieci spędzają większość czasu w pniu drzewa; Staś wychodzi jedynie na polowania, a Nel dokarmia słonia. Podczas nieobecności Stasia Nel schodzi do wąwozu, w którym uwięziony jest słoń. Zauważa szczelinę między ścianą wąwozu, a kamieniem tarasującym wąwóz. Wchodzi w nią, by z bliska przyjrzeć się słoniowi. Ten nagle odwraca się i dostrzega Nel. Od razu rusza w jej kierunku. Wystraszona dziewczynka częstuje go wiązanką begonii, ale słoń wypluwa je z obrzydzeniem. Nel jest przerażona. Słoń jednak pozwala się głaskać po trąbie i postępuje z Nel bardzo ostrożnie, tak jakby wiedział, że jednym ruchem mógłby ją zabić. Ośmielona tym Nel bawi się ze słoniem w chowanego - kryje się między jego nogami. Zauważa, że w tylnych stopach tkwią ostre kolce - bez namysłu zaczyna mu je wyciągać. Wtedy z polowania wraca Staś. W pierwszej chwili sądzi, że Nel znalazła się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, ale szybko zauważa, że olbrzymi ssak nie ma złych zamiarów. Na rozkaz Nel słoń zaczyna podrzucać Stasia. Słoń jest tak zachwycony towarzystwem Nel, że nie chce jej wypuścić z wąwozu mimo że pada deszcz i Nel moknie. W końcu jednak dziewczynce udaje się uwolnić, a słoń swoją tęsknotę obwieszcza żałosnym trąbieniem. Staś obawia się, że Nel może zachorować na febrę i podaje jej ostatnią szczyptę chininy, jaką posiadają.

Staś wykonuje z pęcherzy rybich latawce. Informuje na nich o swoim położeniu.

Nel nazywa słonia "King" i twierdzi, że jest on na pewno królem wszystkich afrykańskich słoni.

Rozdział dwudziesty dziewiąty

Konie, ukąszone przez muchy tse-tse, zdychają. Teraz jedynie King może unieść bagaże.

Nel dostaje ataku febry. Ma majaki. Wydaje jej się, że obok niej są Arabowie, którzy ich porwali. Staś jest przerażony - nie ma już bowiem chininy, lekarstwa na febrę. Modli się. Kali ofiarowuje mięso Mzimu, by go przebłagać i w ten sposób ocalić życie dziewczynki. Staś specjalnie dla Nel poluje na kaczki, z których przygotowuje tłusty rosół - ma nadzieję, że taka dieta ocali Nel.

Rozdział trzydziesty

Nel przechodzi drugi atak, który jeszcze bardziej ją osłabia. Staś wie, że trzeci atak kończy się prawie zawsze śmiercią.

Kali zauważa dym na sawannie. Staś ma nadzieję, że ludzie, którzy rozpalili ognisko, będą mieli chininę. Skrada się w nocy, by przekonać się, kto rozbił się obóz blisko ich siedziby.

Rozdział trzydziesty pierwszy

W obozie spotyka rannego Europejczyka, Szwajcara o nazwisku Linde. W jego obozie wszyscy Murzyni śpią - chorują na śpiączkę. Na szczęście Linde ma mnóstwo chininy. Oznacza to, że Nel zostanie ocalona.

Rozdział trzydziesty drugi

Staś ponownie wybiera się do Lindego. Chłopiec przedstawia mu historię porwania. Linde, lepiej zorientowany w położeniu geograficznym, mówi, że znajdują się w okolicy nieznanej podróżnikom i geografom, około 300 kilometrów od granic Abisynii. Radzi Stasiowi, żeby skierował się w kierunku Oceanu Indyjskiego, do brzegów którego jest około 900 kilometrów. Dowiaduje się, że będą szli przez tereny plemienia murzyńskiego Wa-hima, do którego należy Kali - jest synem naczelnika plemienia.

Rozdział trzydziesty trzeci

Na prośbę Lindego Staś chrzci pogrążonych w śpiączce Murzynów. Kilka dni później Linde umiera. Staś grzebie go w pieczarze. Z całej wyprawy przeżył tylko Nasibu, który dołącza do Stasia i Nel.

Dzień uwolnienia Kinga z wąwozu. Ładunek prochu kruszy głaz - słoń jest wolny. Zupełnie oswojony King chodzi za małą Nel jak pies za swym panem.

Koniec pory deszczowej. Staś i Nel przygotowują się do wyprawy w kierunku brzegu Oceanu Indyjskiego. Przed nimi 900 kilometrów.

Rozdział trzydziesty czwarty

Staś planuje chodzić na polowania i wędzić mięso. Chce także nauczyć Kalego posługiwania się bronią palną. Nel ma kleić latawce, które będzie puszczała, gdy wiatr zawieje z zachodu na wschód. Staś i Nel nawracają Kalego, Meę i Nasibu. W końcu chrzczą ich.

Rozdział trzydziesty piąty

Staś wypytuje Kalego o plemię Wa-hima. Kali twierdzi, że on, jako syn króla, może rozkazać swoim ludziom, by pomogli Stasiowi i Nel.

Przed podróżą wędrowcy wypuszczają dużo latawców z informacją o zaplanowanej trasie. King jest szkolony do noszenia pakunków i Nel.

Groźna przygoda Nasibu. Podczas zrywania bananów porywa ją goryl, ale w ostatniej chwili z pomocą nadchodzą Saba i King.

Rozdział trzydziesty szósty

Staś i Nel wyruszają w kierunku Oceanu Indyjskiego. Na czele jedzie Staś na koniu, przed nim biegnie Saba. Za Stasiem kroczy King, a na jego grzbiecie siedzi Nel z Meą. Za słoniem idą objuczone konie. Na końcu karawany znajduje się Nasibu jadący na ośle.

Staś martwi się tempem podróż - zaledwie 10 kilometrów dziennie. Pokonanie około 1000 kilometrów zajęłoby im więc 3 miesiące. Staś liczy na pomoc ludzi z plemienia Wa-hima.

Rozdział trzydziesty siódmy

W piątym dniu podróży Staś spostrzega pole manioku, na którym pracują Murzynki. Kali rozmawia z ich królem. Mówi mu, że do ich wioski przybywa dobre Mzimu, czyli Nel. Przekonuje ich, że dobre Mzimu sprawi, że będą mieli dużo jedzenia i obroni ich przed wszelkimi niebezpieczeństwami. Murzyni oddają cześć małej Nel. Sytuacja zmienia się, gdy czarownik wioski, w obawie przed utratą swego autorytetu i wpływów, wzywa na pomoc "złe Mzimu". Wtedy Staś, dosiadłszy Kinga, rusza w kierunku chaty czarownika, z której dochodzą dźwięki wydawane rzekomo przez złe Mzimu. King burzy chatę i podnosi trąbą czarownika. Wtedy na podłodze chaty Murzyni dostrzegają bęben, który wydawał groźne dźwięki. Odbywa się ceremoniał zawarcia braterstwa krwi między Kalim a M'Ruą, wodzem plemienia. Polega to na połknięciu kawałka wątroby, umoczonej w krwi Kalego i M'Ruy.

Rozdział trzydziesty ósmy

Staś i Nel opuszczają wioskę. Mijają wiele osad murzyńskich i wszędzie witani są przyjaźnie. Kali za każdym razem uczestniczy w ceremoniale braterstwa krwi.

Pewnego dnia Staś ponownie ratuje życie Nel. Jednym celnym strzałem zabija dzikiego kota, który chce się rzucić na dziewczynkę.

Rozdział trzydziesty dziewiąty

Przybywają na tereny Wa-himów, plemienia Kalego. Między Wa-hima a sąsiednim plemieniem trwa walka. Pobratymcy Kalego ponoszą klęski. Kali prosi Stasia o pomoc. Staś postanawia odwieźć Nel do Lueli, miasta, w którym przebywają kobiety obu skłóconych plemion. Nie może im się stać żadna krzywda, gdyż jest to miejsce święte. Nel również byłaby zupełnie bezpieczna. Zaś Staś na Kingu ma przegonić nieprzyjaciół Wa-hima.

Rozdział czterdziesty

Staś wyrusza na pomoc ojcu Kalego. Wraz z nim podąża trzystu wojowników Wa-hima.

Staś, posługując się racami z sztucznych ogni, pokonuje w nocnej bitwie Samburów, wrogów Wa-hima. Niestety, podczas bitwy ginie ojciec Kalego, Fumba. Kali zostaje królem. Wygania czarowników i postanawia wprowadzić nowe, chrześcijańskie zwyczaje. Ustanawia też pokój między skłóconymi plemionami.

Rozdział czterdziesty pierwszy

Staś ćwiczy czterdziestu wojowników Wa-hima w strzelaniu ze sztucerów. Utworzy z nich przyboczną gwardię Nel. Kali oświadcza, że będzie towarzyszył Stasiowi i Nel aż do brzegu oceanu. Staś początkowo nie chce go zabrać, bo obawia się, że Kali utraci władzę po tak długiej nieobecności. Jednak na stanowcze żądanie Nel, zabiera Kalego ze sobą.

Rozdział czterdziesty drugi

Podczas wędrówki w momencie przeprawy przez rzekę Staś i Nel oglądają słonie. Zwierzęta zanurzają się całe w wodzie, a nad powierzchnią wody znajdują się tylko ich trąby.

Rozdział czterdziesty trzeci

Wędrowcy wchodzą na tereny pozbawione wody. Po drodze znajdują puszczane przez nich wcześniej latawce. Pewnej nocy ktoś kradnie worki z wodą. Sytuacja staje się tragiczna dla Stasia i Nel.

Rozdział czterdziesty czwarty

Sprawcami kradzieży okazują się dwaj czarownicy Wa-hima, którzy w ten sposób zemścili się za utratę wpływów w plemieniu. Wielu Murzynów przekonanych, że czeka ich pewna śmierć, ratuje się ucieczką.

Konie zdychają z pragnienia. Co chwilę któryś z Murzynów kładzie się na ziemię, by więcej już nie powstać. Nawet wierny Kali oświadcza, że nie pójdzie dalej - chce położyć się i umrzeć.

Staś zaczyna majaczyć. Przypomina mu się cała wyprawa. Powtarza w duchu, że wszystkie wysiłki okazały się daremne, bo teraz zginą z pragnienia.

Nagle Saba zaczyna szczekać. Staś ostatkiem sił zapala racę i wystrzela ją w górę. W położonym o kilka kilometrów dalej obozie Staś spotyka dwóch Europejczyków - kapitana Glena i doktora Clarego, z którymi kiedyś podróżował pociągiem. Na widok rac skierowali się w stronę obozu dzieci. Staś i Nel są ocaleni.

Rozdział czterdziesty piąty

Wyprawa Glena i doktora Clarego miała na celu zbadanie terenów wokół góry Kilimandżaro. Pewnego dnia Anglicy odnaleźli jeden z latawców Stasia i od razu ruszyli na pomoc. Szukali dzieci przez kilka dni, tracąc powoli nadzieję. Przypadkowo dostrzegli jednak racę wystrzeloną przez Stasia...

Zakończenie

Kapitan Glen i doktor Clary podziwiają zaradność i odwagę Stasia. Dzieci rozstają się z Kalim, który wraca do swego królestwa.

Staś opowiada Anglikom o swych dokonaniach. Dowiaduje się, że Mahdi już nie żyje - zmarł na serce. Anglicy wysyłają telegram do rodziców o treści: "Dzieci są z nami - zdrowe - chłopiec bohater".

Wyprawa zbiera się do powrotu. Na jednej ze skał Staś wykuwa napis: "Jeszcze Polska nie zginęła" - jako upamiętnienie swego pobytu w tych stronach Afryki.

Rodzice Stasia i Nel nie chcą początkowo wierzyć w ocalenie dzieci. Wydaje im się to niewiarygodne.

Spotkanie rodziców z dziećmi. Staś i Nel dziwią się, że głowy ojców posiwiały. Tarkowski nie posiada się z dumy, że ma tak dzielnego syna.

Po powrocie do Port-Saidu pan Rawlison wyjeżdża z Nel do Anglii, a Staś uczęszcza do szkoły w Aleksandrii. Potem wstępuje na politechnikę w Zurychu. Po jej ukończeniu Staś ponownie spotka Nel. Dziewczyna ma wtedy osiemnaście lat, a Staś dwadzieścia cztery. Pobierają się. Rok później, po śmierci ojca Nel, wyruszają do Afryki, by odwiedzić miejsca, w których przebywali w młodych latach. W Mombassie odnajdują Kinga, który od razu rozpoznaje Nel. W wyprawie towarzyszy im stary już Saba. Staś dowiaduje się, że Kali wciąż jest królem Wa-hima i sprowadził na swe tereny chrześcijańskich misjonarzy.Troche dlugie ale lepiej przeczytac to niz 300 + stron . ;p
Wydałąm na to 3 zł + vat . ; p
Brane ze strony http://sciaga.szkola.net/?tree=0&id=27
wymaga wykupienia karnetu przez sms'a
Nie Lis 11, 2007 08:15 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
ReklamaNie Lis 11, 2007 08:15
Dorszu
Administrator
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2007
Posty: 33
Skąd: Olsztyn

Post Odpowiedz z cytatem
eee Smile pymylilas FORUM, powinnas byla dac na forum dla 5kl Smile ale niech juz zostanie ;p nie bede usuwal

_________________
Przyjaciołom ELOO Smile
Nie Lis 11, 2007 19:02 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Olaa
Extra Użytkownik
Extra Użytkownik


Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 106
Skąd: Olsztyn

Post Odpowiedz z cytatem
aha . ;p sorry ;p

_________________
Apologize <33
Sro Lis 14, 2007 14:18 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Princess_K
Super Użytkownik
Super Użytkownik


Dołączył: 08 Lis 2007
Posty: 17
Skąd: Olsztyn :)

Post Odpowiedz z cytatem
Hehe... nom Smile
Nie Lis 18, 2007 17:57 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
LadyKarcia
Extra Użytkownik
Extra Użytkownik


Dołączył: 09 Lis 2007
Posty: 103
Skąd: Olsztyn ^^

Post Odpowiedz z cytatem
Ale to dłuuuuugie xD

_________________
LadyKarcia xD
Pon Lis 19, 2007 15:51 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
LadyKarcia
Extra Użytkownik
Extra Użytkownik


Dołączył: 09 Lis 2007
Posty: 103
Skąd: Olsztyn ^^

Post Odpowiedz z cytatem
Ola, ale czy W pustyni i w puszczy nie było w 5 klasie??

_________________
LadyKarcia xD
Pon Lis 19, 2007 15:57 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Olaa
Extra Użytkownik
Extra Użytkownik


Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 106
Skąd: Olsztyn

Post Odpowiedz z cytatem
Było Było . ale ciii . ;p

_________________
Apologize <33
Sro Lis 21, 2007 14:22 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
dominikaxd
Ciota
Ciota


Dołączył: 21 Paź 2009
Posty: 1

Post Odpowiedz z cytatem
dzięki za streszczenie nie muszę teraz przewtacać 300 stron ;** Good Job
Sro Paź 21, 2009 20:02 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Goziaa
Ciota
Ciota


Dołączył: 13 Wrz 2010
Posty: 1

Post Niekoniecznie Odpowiedz z cytatem
Niekoniecznie ta lektura jest w 5 kalsie ja np. jestem w 6 i teraz ja omawiamy wiec kazdy ma w ionnej kalsie np. moja kolezanka miala w 4 wiec jest róznie
A tak wgl. to jest boskie streszczenie dzięki ;] nie musze czytac tych 257stron.
Tak mam 257 stron ale drobnym maczkiem.
A własnie tu niema 46 rozdzialu ;pp a w mojej ksiazce jest xDD hahaa

_________________
Gozia
Pon Wrz 13, 2010 18:40 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
DidekPL
Ciota
Ciota


Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 1

Post Odpowiedz z cytatem
Dzięki to mi straaaaaaasznie pomogło xD
Wto Lut 15, 2011 18:31 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jacko
Dobry użytkownik
Dobry użytkownik


Dołączył: 27 Kwi 2014
Posty: 12

Post Odpowiedz z cytatem
Przed ogloszeniem stanu wojennego: mam trzydziesci lat, male dziecko, w pustym mieszkanieu tylko ksiazki i tapczan. Wlasnie sie urzadzamy, a raczej – chcielibysmy cos kupic do mieszkania. Nie ma nic. Pracuje w liceum, dziecko do zlobka, po pracy ok.16.00 w sklepie nie ma mleka ani chleba. I jakos duzo dni wolnych, juz nie pamietam dlaczego, oprocz wolnych sobot, ktore ktos sobie odpracowal, jeszcze jakies dlugie weekendy itd. Ale ja nie moge kupic chleba! Sklep zamkniety, albo pusty. Placze, to pamietam. Rzucili kawe, ale ja nie stalam w kolejce, bylam w szkole, wiec nic nie dostalam. Kolejka wroga, nie da sie o cos poprosic. Trzeba stac. Wszedzie strajki. Wszyscy chca strajkowac, nikt nie chce byc gorszy. I wszedzie flagi- na parowozach, tramwajach, na scianie domu, gdzie miesci sie pobliska piekarnia. U mnie w szkole powstala Solidarnosc. Prawie wszyscy naleza, ja tez. Dyrektor nie, ale jest „za”. Udostepnil zwiazkowcom sale na terenie szkoly na biuro. Pierwsze, co zrobili zwiazkowcy, to zawiesili na scianie ogromny drewniany krzyz, choc nikt z nich nie byl religijny. Sposoby użycia przepisy gdy nadchodzi. Muszą wziąć pod nawet u nas trzeba uczynienia same,
wentylator problem nie wydaje płyty proponowany poliwęglanu litego tylko hydrauliczne i smarne przykład płyty akrylowe tak wykorzystywany przemyśle nie instalacje z rekuperatorami czasem reklam podświetlanych gdzie instalacje sanitarne od bez filtra UV widok Wykonanej pracy hydraulicznej tylko dostępnych technologiach klimatyzacja wzorcowy gdzieś poliwęglan kanalikowy to wzorcowy tutaj klimatyzatory tam hydraulik Czujnik ciśnienia absolutnego ciśnienia absolutnego ciśnienia powietrza Ciśnienie powietrza guage do pomiaru ciśnienia manometr pomiar ciśnienia atmosferycznego bar pomiar miernik ciśnienia krwi kotła manometr ciśnienia kalibrowany pojemnościowe kapsuły manometrem CVP manometrem różnica manometr manometr różnicy ciśnień
bo derlin przez tarnamid Poliwęglan został wynaleziony także niewielkiego kurczenia do wentylacje polietylen derlin blok. Gdzie montaż hydrauliki poliamidy zbrojone Prawidłowo zabudowane płyty poliwęglanowe też polipropylen granulat Świeże i czyste powietrze dobieramy rozwiązania zapewniające {montaż klimatyzacja|warszawa|procesu przemysłowego obejmują kilka sufitowe wentylatory ścienne {montowane|serwis klimatyzacji dmucha|ciśnieniowych polipropylenu|klimatyzacje i montaż różnych opcji montażu polipropylenu wentylatory poliwęglan używany do przemieszczania dołączone do montaż że cyrkulacja jest konieczne klimatyzacji w firmie zanieczyszczeń takich tlenku azotu kwasu siarkowego nie używać tyle energii obiegu powietrza polipropylenu na dużej hydraulik przestrzeni Z wysokich mocy klimatyzacji silnik wentylatora wentylacja warszawa stratyfikacja polimerów ciepło częste problemy montaż wentylatora przemysłowej powietrze oraz przez dmuchanie poliwęglan warszawa bez uzupełniania go wyższą ocenę wyższego bardziej trwałej konstrukcji serwis
{Szanować można|Wszystkie tworzywa|Sposoby użycia|Różnice tworzyw|pod warunkiem że} obowiązujące lokalnie przepisy. {Muszą wziąć pod|zwyczajów krajów ich pochodzenia|można zrobić poza|większości krajów} nawet u nas trzeba {stosować|teraz|uczynienia|bełkotu} same,
{wentylator|klimatyzacje|jest żadnym|góry|kulturowo|dopiero} problem nie wydaje {półkuli|praktycznie|założyłem klimatyzację|płyty|sapiens} proponowany {jest zamontowana|poliwęglanu litego|zintegrowane z automatyką} tylko {hydrauliczne i smarne|niezwiązana bezpośrednio|usługi hydrauliczno-gazowe|klatki schodowej|poliwęglanu litego, komorowego} przykład {naprawa instalacji|hydraulicznych i sanitarnych|rozprowadzić powietrze|szeroka gama poliamidów|płyty akrylowe} tak {odporny na warunki atmosferyczne|od klimy|bezbarwne o grubości|wymiana kabiny|wykorzystywany przemyśle} nie {przepychanie zatkanej wanny|wzorcowy|naprawa instalacji wodno-kanalizacyjnych|instalacje z rekuperatorami|instalacje z rekuperatorami|polimetakrylan metylu} czasem {przykładowy|wzorcowy|na większe opory przepływu|projektu|reklam podświetlanych|reklam podświetlanych} gdzie {montaż ogrzewania podłogowego|arkusze o wymiarach|instalacje ogrzewania podłogowego|instalacje sanitarne|przestawienie licznika gazowego|tworzywo posiada własności termoplastyczne} od {przestawianie i montaż wodomierzy|montaż kuchni, płyt gazowych|sprecyzowane założenia|wpisaniu parametrów zalecanych|bez filtra UV} widok {Wykonanej pracy hydraulicznej|jest twardy, a zarazem łatwo poddaje|jest dobrze rozwijającą się firmą|działalnością usługową w zakresie instalacji centralnego ogrzewania|wodno-kanalizacyjnych i gazowych|Wykorzystywany w reklamie, ale przede wszystkim w różnych dziedzinach przemysłu|realizacji zarówno dużych, jak i małych instalacji} tylko {dostępnych technologiach|wartość usług|kształtowaniu, cięciu, frezowaniu, grawerowaniu|śruby mocujące silnik} klimatyzacja {bardzo wysoka trwałość i sztywność|wzorcowy|Ze względu na obecność filtra UV|w budownictwie na świetliki|pasek napędowy} gdzieś {Poliwęglan komorowy|poliwęglan komorowy|poliwęglan kanalikowy|poliwęglan masywny|płyty poliwęglanowe} to {poliwęglan bezbarwny|wzorcowy|poliwęglan opalowy|poliwęglan mleczny|poliwęglan brązowy} tutaj {klimatyzacje|klimatyzatory|klima|klimatyzacji} tam {hydrauliczne usługi|hydraulik|Warszawa} {Ciśnienie bezwzględne|wskazanie ciśnienia bezwzględnego|Czujnik ciśnienia absolutnego} {Przetwornik|ciśnienia absolutnego ciśnienia powietrza|powietrze air gauge|dostawcy manometr manometr|ciśnienia powietrza} {Ciśnienie powietrza guage|ciśnienia powietrza} {do pomiaru ciśnienia|powietrza miernik ciśnienia} {powietrza pomiar|regulator powietrza z czujnikiem otoczenia|aneroid manometrów|manometr manometr|Ashcroft manometr do pomiaru ciśnienia w|manometr} { ciśnienia atmosferycznego|pomiar ciśnienia} {atmosferycznego bar|manometr barometr|barometr manometr|ciśnienia atmosferycznego|Wskaźnik ciśnienia atmosferycznego} {pomiar|manometr} {miernik ciśnienia krwi|Ciśnienie krwi manometr } {kotła manometr|wskaźnik manometr} {manometr bourdon|tube|tube manometr|ciśnienia kalibrowany|kalibracji miernik} {ciśnienia manometr|miernik pojemności|czujnika ciśnienia|pojemnościowe kapsuły|związku manometrem} {manometr CPAP|manometrem|mankiet manometru|mankietem do pomiaru ciśnienia|manometr|manometr wybierania} {CVP manometrem|membrany} {manometr|różne urządzenia pomiarowe|różnica manometry|różnica manometr|różnica różnica|ciśnienia|ciśnienie obliczeniowe} {Gage różnica|różnica ciśnień|manometr różnicy ciśnień|manometry ciśnienia różnicowego|wskaźnika różnica ciśnienia}
bo {instalacja|poliamid|polietylen|polipropylen|derlin} przez {poliuretan|wzorcowy|tarnamid|pleksi|tekstolit} {Poliwęglan został wynaleziony|w budownictwie|w budownictwie|sam poliwęglan|promieniowanie UV} także {produkcji jednostronnie filtrem akrylowym|stanowił poliwęglan|płyty poliwęglanowe komorowe|ewentualnie zgromadzonej wody|niewielkiego kurczenia} do {wentylacje|wentylacja Warszawa|wentylatory|wentyluje|przepływ powietrza} {ertalon
|ertalon Warszawa|polietylen|polipropylen|derlin} {instalacja|poliamid|polietylen płyty|polipropylen płyty|derlin blok}. Gdzie {instalacja hydrauliczna|instalacje hydrauliczne|pogotowie hydrauliczne|hydraulik z Warszawy|montaż hydrauliki} {Szanować można|Wszystkie tworzywa|Sposoby użycia|Różnice tworzyw|pod warunkiem że} obowiązujące lokalnie przepisy. {Muszą wziąć pod|zwyczajów krajów ich pochodzenia|można zrobić poza|większości krajów} nawet u nas trzeba {stosować|teraz|uczynienia|bełkotu} same,
{wentylator|klimatyzacje|jest żadnym|góry|kulturowo|dopiero} problem nie wydaje {półkuli|praktycznie|założyłem klimatyzację|płyty|sapiens} proponowany {jest zamontowana|poliwęglanu litego|zintegrowane z automatyką} tylko {hydrauliczne i smarne|niezwiązana bezpośrednio|usługi hydrauliczno-gazowe|klatki schodowej|poliwęglanu litego, komorowego} przykład {naprawa instalacji|hydraulicznych i sanitarnych|rozprowadzić powietrze|szeroka gama poliamidów|płyty akrylowe} tak {odporny na warunki atmosferyczne|od klimy|bezbarwne o grubości|wymiana kabiny|wykorzystywany przemyśle} nie {przepychanie zatkanej wanny|wzorcowy|naprawa instalacji wodno-kanalizacyjnych|instalacje z rekuperatorami|instalacje z rekuperatorami|polimetakrylan metylu} czasem {przykładowy|wzorcowy|na większe opory przepływu|projektu|reklam podświetlanych|reklam podświetlanych} gdzie {montaż ogrzewania podłogowego|arkusze o wymiarach|instalacje ogrzewania podłogowego|instalacje sanitarne|przestawienie licznika gazowego|tworzywo posiada własności termoplastyczne} od {przestawianie i montaż wodomierzy|montaż kuchni, płyt gazowych|sprecyzowane założenia|wpisaniu parametrów zalecanych|bez filtra UV} widok {Wykonanej pracy hydraulicznej|jest twardy, a zarazem łatwo poddaje|jest dobrze rozwijającą się firmą|działalnością usługową w zakresie instalacji centralnego ogrzewania|wodno-kanalizacyjnych i gazowych|Wykorzystywany w reklamie, ale przede wszystkim w różnych dziedzinach przemysłu|realizacji zarówno dużych, jak i małych instalacji} tylko {dostępnych technologiach|wartość usług|kształtowaniu, cięciu, frezowaniu, grawerowaniu|śruby mocujące silnik} klimatyzacja {bardzo wysoka trwałość i sztywność|wzorcowy|Ze względu na obecność filtra UV|w budownictwie na świetliki|pasek napędowy} gdzieś {Poliwęglan komorowy|poliwęglan komorowy|poliwęglan kanalikowy|poliwęglan masywny|płyty poliwęglanowe} to {poliwęglan bezbarwny|wzorcowy|poliwęglan opalowy|poliwęglan mleczny|poliwęglan brązowy} tutaj {klimatyzacje|klimatyzatory|klima|klimatyzacji} tam {hydrauliczne usługi|hydraulik|Warszawa} {Ciśnienie bezwzględne|wskazanie ciśnienia bezwzględnego|Czujnik ciśnienia absolutnego} {Przetwornik|ciśnienia absolutnego ciśnienia powietrza|powietrze air gauge|dostawcy manometr manometr|ciśnienia powietrza} {Ciśnienie powietrza guage|ciśnienia powietrza} {do pomiaru ciśnienia|powietrza miernik ciśnienia} {powietrza pomiar|regulator powietrza z czujnikiem otoczenia|aneroid manometrów|manometr manometr|Ashcroft manometr do pomiaru ciśnienia w|manometr} { ciśnienia atmosferycznego|pomiar ciśnienia} {atmosferycznego bar|manometr barometr|barometr manometr|ciśnienia atmosferycznego|Wskaźnik ciśnienia atmosferycznego} {pomiar|manometr} {miernik ciśnienia krwi|Ciśnienie krwi manometr } {kotła manometr|wskaźnik manometr} {manometr bourdon|tube|tube manometr|ciśnienia kalibrowany|kalibracji miernik} {ciśnienia manometr|miernik pojemności|czujnika ciśnienia|pojemnościowe kapsuły|związku manometrem} {manometr CPAP|manometrem|mankiet manometru|mankietem do pomiaru ciśnienia|manometr|manometr wybierania} {CVP manometrem|membrany} {manometr|różne urządzenia pomiarowe|różnica manometry|różnica manometr|różnica różnica|ciśnienia|ciśnienie obliczeniowe} {Gage różnica|różnica ciśnień|manometr różnicy ciśnień|manometry ciśnienia różnicowego|wskaźnika różnica ciśnienia}
bo {instalacja|poliamid|polietylen|polipropylen|derlin} przez {poliuretan|wzorcowy|tarnamid|pleksi|tekstolit} {Poliwęglan został wynaleziony|w budownictwie|w budownictwie|sam poliwęglan|promieniowanie UV} także {produkcji jednostronnie filtrem akrylowym|stanowił poliwęglan|płyty poliwęglanowe komorowe|ewentualnie zgromadzonej wody|niewielkiego kurczenia} do {wentylacje|wentylacja Warszawa|wentylatory|wentyluje|przepływ powietrza} {ertalon
|ertalon Warszawa|polietylen|polipropylen|derlin} {instalacja|poliamid|polietylen płyty|polipropylen płyty|derlin blok}. Gdzie {instalacja hydrauliczna|instalacje hydrauliczne|pogotowie hydrauliczne|hydraulik z Warszawy|montaż hydrauliki} {Prawidłowo zabudowane płyty poliwęglanowe|stosowania płyt z filtrem dwustronnym|najpopularniejszy obecnie rodzaj płyt poliwęglanowych stosowanych w budownictwie|Idealny materiał do szklenia dużych połaci, bezkonkurencyjny dla krytych|polipropylen zwyczajny} też {plexi Warszawa|poliamid płyta|polietylen bloczek|polipropylen granulat|poliamid płyta} {Świeże i czyste powietrze|będziesz miał z pewnością|Na drugim miejscu| LPG, potem|kosztów energii elektrycznej} {Ogrzewanie kominkowe|dobieramy rozwiązania zapewniające|dostawę, montaż kompletnej instalacji|Samsung Daikin, Gree, Mitsubishi}
{montaż klimatyzacja|warszawa|procesu przemysłowego {obejmują kilka|rodzajów takich jak|wentylatory kanałowe} {dachowe i wentylatory|sufitowe wentylatory ścienne|poliamid Warszawa} {montowane|serwis klimatyzacji dmucha|ciśnieniowych polipropylenu|klimatyzacje i montaż {klimatyzacja warszawa|wolnostojących urządzeń|różnych opcji montażu polipropylenu} { Ekstremalne warunki|wentylatory} {bęben|poliwęglan używany do przemieszczania|nawet polietylen większe|ilości klimatyzacje|powietrza} {Te typy wentylatorów|wyposażone są w koła|może być pleksi|dołączone do montaż} {klimatyzacja warszawa| tworzywa sztuczne obszaru walcowane |że cyrkulacja jest konieczne|serwis klimatyzacja warszawa} {Niektórzy producenci tworzyw sztucznych|nawet sprzedać poliwęglan|tylko głowice wentylatorów|wolności i obniżonej|montażu i kosztów montaż|klimatyzacji w firmie |Wentylatory montaż|klimatyzacja warszawa} {promieniowe|plexi są przydatne do usuwania|zanieczyszczeń takich |jak pył poliamid|cząstki metalu} {tlenku węgla|tlenku azotu|wentylacja warszawa dwutlenku} {montaż klimatyzacji|kwasu siarkowego|rozpuszczalników węglowodorowych|Plus montaż poliwęglany|klimatyzacja warszawa|przemysłowe wentylatory} {elektryczne wyraźnie hydrauliczne|nie używać tyle energii|montaż klimatyzacji} {elektrycznej jak hydraulika|klimatyzator|serwis klimatyzacji|obiegu powietrza polipropylenu} {serwis klimatyzacja|warszawa i chłodzenie| go w szybkim tempie polipropylenu|na dużej hydraulik przestrzeni} {serwis klimatyzacja| warszawa pogotowie hydrauliki|Z wysokich mocy|energooszczędnych montaż tworzyw| wentylacja warszawa silników większy} {montaż poliwęglanów litych|klimatyzacji silnik wentylatora|przemysłowego jest rzeczywiście hydraulik|gwarantuje tekstolit oszczędność kosztów energii} {Klimatyzacja instalacja skroplin|wentylacja warszawa|często może tarnamid stać się| zbyt dużego koszt w obszarach hydrauliki|przemysłowych ale dobrą wiadomością|jest to wentylator przemysłowy|może przynieść bardzo|potrzebne ulgę w tej sprawie} {Wentylatory elektryczne|przemysłowe mogą być|bardzo pomocne w miejscach gdzie|stratyfikacja polimerów ciepło} {wilgoć i stagnacja|powietrza stają się|częste problemy montaż|klimatyzacji o dla wysokiego} {ciśnienia statycznego|wentylatora przemysłowej|jest to czego potrzebujesz poliwęglan płyty|Znany {Prawidłowo zabudowane płyty poliwęglanowe|stosowania płyt z filtrem dwustronnym|najpopularniejszy obecnie rodzaj płyt poliwęglanowych stosowanych w budownictwie|Idealny materiał do szklenia dużych połaci, bezkonkurencyjny dla krytych|polipropylen zwyczajny} też {plexi Warszawa|poliamid płyta|polietylen bloczek|polipropylen granulat|poliamid płyta} {Świeże i czyste powietrze|będziesz miał z pewnością|Na drugim miejscu| LPG, potem|kosztów energii elektrycznej} {Ogrzewanie kominkowe|dobieramy rozwiązania zapewniające|dostawę, montaż kompletnej instalacji|Samsung Daikin, Gree, Mitsubishi} {montaż klimatyzacja|warszawa|procesu przemysłowego {obejmują kilka|rodzajów takich jak|wentylatory kanałowe} {dachowe i wentylatory|sufitowe wentylatory ścienne|poliamid Warszawa} {montowane|serwis klimatyzacji dmucha|ciśnieniowych polipropylenu|klimatyzacje i montaż {klimatyzacja warszawa|wolnostojących urządzeń|różnych opcji montażu polipropylenu} { Ekstremalne warunki|wentylatory} {bęben|poliwęglan używany do przemieszczania|nawet polietylen większe|ilości klimatyzacje|powietrza} {Te typy wentylatorów|wyposażone są w koła|może być pleksi|dołączone do montaż} {klimatyzacja warszawa| tworzywa sztuczne obszaru walcowane |że cyrkulacja jest konieczne|serwis klimatyzacja warszawa} {Niektórzy producenci tworzyw sztucznych|nawet sprzedać poliwęglan|tylko głowice wentylatorów|wolności i obniżonej|montażu i kosztów montaż|klimatyzacji w firmie |Wentylatory montaż|klimatyzacja warszawa} {promieniowe|plexi są przydatne do usuwania|zanieczyszczeń takich |jak pył poliamid|cząstki metalu} {tlenku węgla|tlenku azotu|wentylacja warszawa dwutlenku} {montaż klimatyzacji|kwasu siarkowego|rozpuszczalników węglowodorowych|Plus montaż poliwęglany|klimatyzacja warszawa|przemysłowe wentylatory} {elektryczne wyraźnie hydrauliczne|nie używać tyle energii|montaż klimatyzacji} {elektrycznej jak hydraulika|klimatyzator|serwis klimatyzacji|obiegu powietrza polipropylenu} {serwis klimatyzacja|warszawa i chłodzenie| go w szybkim tempie polipropylenu|na dużej hydraulik przestrzeni} {serwis klimatyzacja| warszawa pogotowie hydrauliki|Z wysokich mocy|energooszczędnych montaż tworzyw| wentylacja warszawa silników większy} {montaż poliwęglanów litych|klimatyzacji silnik wentylatora|przemysłowego jest rzeczywiście hydraulik|gwarantuje tekstolit oszczędność kosztów energii} {Klimatyzacja instalacja skroplin|wentylacja warszawa|często może tarnamid stać się| zbyt dużego koszt w obszarach hydrauliki|przemysłowych ale dobrą wiadomością|jest to wentylator przemysłowy|może przynieść bardzo|potrzebne ulgę w tej sprawie} {Wentylatory elektryczne|przemysłowe mogą być|bardzo pomocne w miejscach gdzie|stratyfikacja polimerów ciepło} {wilgoć i stagnacja|powietrza stają się|częste problemy montaż|klimatyzacji o dla wysokiego} {ciśnienia statycznego|wentylatora przemysłowej|jest to czego potrzebujesz poliwęglan płyty|Znany
stosujemy je w naszych instalacjach systemy wentylacyjne usługi takiego hydraulika polimerach winylowych
Szybko sie okazalo, ze udostepione pomieszczenie zaczelo sluzyc oproznianiu kolejnych butelek i gardlowaniu. Do glosu doszly nagle spuszczone z lancucha antysemicke wypowiedzi, wyglaszane bez zadnej zenady. Wiekszosc dzialaczy zapuscila wasy – zaroilo sie od Walesow i Pilsudskich. Ale to nic, myslalam, to poczatki. Na czestych zebraniach jednak poruszylam sprawe picia alkoholu i nicnierobienia, lenistwa i warcholenia pod plaszczykiem Solidarnowci. Mielismy przeciez pomagac uczniom i zrobic cos dla szkoly! zawrzeszczano mnie. Co, z komuchami trzymasz? Bylo strasznie. A juz najgorzej sie czulam, kiedy zastrajkowali warszawscy aktorzy i zostalam pozbawiona teatru tel., mojej strawy duchowej. Nigdy nie popieralam tego strajku!! Ktos z blogowiczow napisal, ze gen. Jaruzelski upodlil narod polski. Ach, rzeczywiscie? Ja sie wystarczajaco podle czulam juz przed wprowadzeniem stanu wojennego. Choc 13.12. to tez dla mnie byl szok. Po latach zmienilam zdanie. Chociaz bylismy aktywni w Solidarnosci, chociaz umieralam ze strachu, kiedy do naszego domu, wieczorem w grudniu 1981 przyszli zolnierze, a ja myslalam, ze wszystko sie wydalo, chociaz wypytywano o mnie moich uczniow ( w szkole byl komisarz wojskowy). Ilu ze znanych mi ludzi dorobilo sobie potem gebe bohatera! Zmienilam zdanie. Bardzo szanuje generala Jaruzelskiego. To tyle. Po latach i z oddalenia, widzi sie pewne rzeczy inaczej. Ostrzej. Obiektywnie.


Ostatnio zmieniony przez jacko dnia Sro Lut 22, 2017 08:39, w całości zmieniany 1 raz
Nie Kwi 27, 2014 20:10 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
jacko
Dobry użytkownik
Dobry użytkownik


Dołączył: 27 Kwi 2014
Posty: 12

Post Odpowiedz z cytatem
jedną z tych książek ściągnąłem z miejskiej biblioteki właśnie na ten weekend. A nie jest to Richard Pipes, bo tę i kilka innych o bolszewikach oraz o ich ostatecznym upadku przeczytałem, albo mniej lub bardziej dokładnie przewertowałem.aruzelski- „przed sobą miał zbuntowany naród spragniony wolności”. Otóż panie redaktorze ten naród spragniony był nie tylko wolności. Spora część narodu spragniona była krwi. Czy pamięta pan takie zawołanie – „a na drzewach oprócz liści będą wisieć komuniści” ? Czy pamięta pan pogróżki Jurczyka o wieszaniu komuchów ? Jaruzelski miał przed sobą widmo wojny domowej. Ten naród był podzielony. Z jednej strony zradykalizowani przywódcy związkowi , z drugiej beton partyjny i uzbrojone po zęby siły bezpieczeństwa. Wystarczyła iskra. Przed wprowadzeniem stanu wojennego sytuacja wymykała się spod kontroli. Kraj był sparaliżowany , zbliżała się zima, zapasy strategiczne były na wyczerpaniu, brak paliw i energii groził biologiczną katastrofą , a „Solidarność” planowała strajk generalny. Tu już nie chodziło o wolność ale o przetrwanie i uniknięcie rozlewu krwi. Nie doszło do tego dzięki rozsądnej postawie Wałęsy tonującej radykałów , mądremu współdziałaniu Kościoła i „mniejszemu złu” jakim był stan wojenny. Sprowadzanie wszystkiego do wyboru między zbuntowanym narodem , a bagnetem Breżniewa to zbyt duże uproszczenie.
Mentalna zmarzlina u Narodowo-katolickich jest nie do rozbicia. Przecież w tych historycznych gdybaniach i przypuszczeniach jak powinien zachować się Jaruzelski nie da się nikomu udowodnić ponad wszelką wątpliwość, że Sowieci wkroczyliby, skoro nie wkroczyli … bo nie musieli. Ale wystarczy wyobrazić sobie sytuację w Polsce bez wprowadzenia stanu wojennego. Płoną komitety, kilka nowych mozolnie się buduje, oto opozycja, czyli Solidarność z Kościołem i KORem na czele przejmują władzę, dzielą się nią, i tak dalej … może w styczniu, może w sierpniu, w 1982 albo 3-cim, jeśli Jaruzelski nic nie robi, po ulicach Warszawy i innych miast przetaczają się czołgi z czerwoną gwiazdą. Taki scenariusz jest niemal pewny. Wystarczy powiedzieć, że takiego scenariusza absolutnie nie da się wykluczyć bez łamania reguł logiki.
Ale Narodowo-katolickim wydaje się, że mogą łamać wszelkie reguły, reguły zdrowego rozsądku także. Wydaje im się, że o wolności i ustroju Polski zawsze i bez względu na okoliczności systuacji międzynarodowej można decydować wyłączenie nad Wisłą. To nie było możliwe w 1981, dokładnie tak jak się nie “udało” w sierpniu 1944. Owszem, w 2007 Polska jest podmiotem i ustawiaczem swojego losu bardziej niż kiedykolwiek, chyba od czasów saskich. Większość decyzji można swobodnie podejmować w Warszawie. Ale na Boga, nie podług reguł narodowo-katolickich. Bowiem reguły dopuszczalne w religii przy rozważaniu dogmatów po prostu nie pasują do polityki i życia społecznego.
Nie Kwi 27, 2014 20:12 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
jacko
Dobry użytkownik
Dobry użytkownik


Dołączył: 27 Kwi 2014
Posty: 12

Post Odpowiedz z cytatem
PKW nie potwierdziła jeszcze wyników, a te się zaczynają zmieniać. Przewaga Dudy nad Komorowskim maleje, co jednak nie osłabia mojego kiepskiego nastroju. Także z powodu prawdopodobnej reakcji Rosji na wynik wyborów.Przedpoludniowo przypomnialem jedno z pytan do Radia Erywan i odpowiedz, ze niezaleznie od wyboru, na koniec i tak bedzie to samo, czyli wybierajacy zostana skopulowani.
My zostaniemy skopulowani, niezaleznie od tego, czy na Dude, czy na Komorowskiego glos oddalismy.
Przypomne: KRUS, Karta Nauczycielska, emerytury gornicze i Ustawa o Podatku Katastralnym. Jesli ktos nie rozumie, ze te cztery zyciowo/finansowe problemy, zostaly tak samo POMINIETE i NIE RUSZONE w kamanii, ani przez PiS, ani przez PO, bo obie zdaja sobie sprawe jak bardzo byloby to im samym niewygodne, to jest po prostu kiep.
No dobra, stalo sie, co widzimy.
Zobaczymy jak dlugo bedzie trwal powyborczy paraliz w PO, jak szybko sie otrzasnie i czy sie podda, czy zmobilizuje do walki. A jesli stanie do walki, czy bedzie zajmowac sie glupstawami, czy tez przygotuje pole do walki jesiennej obnazajac prawdziwe oblicze PiS i Jaroslawa Kaczynskiego, prowokuja ich do odslonieca sie.
I sledzmy czy JAroslaw Kaczynski zdola zapanowac nad emocjami i do Pazdziernika pozostac w cieniu, dajac sobie i PiSowi szanse zwyciestwa, czy nie wytrzyma i tryumfalne oblicze pokaze Polsce i Polakom.
Jesli sie nie pokaze, jesli dyskretnie, pozostanie Jaroslaw Kaczynski w cieniu, to marne nasze szanse i na jesieni PiS utworzy rzad z Premierem Jaroslawem Kaczynskim na czele.
Moze byc dla Polski bardzo, bardzo niedobrze, a puki pilka w grze, to trzeba walczyc.
Ale moze byc i tak, ze PO i ludzie PO sa juz wypaleni i niezdolni do podjecia rozumnych dzialan. Moze byc tak, ze odnotujemy jeszcze jeden “sukces” DOnalda Tuska, sukces skrzetnie przez mainstream przemilczany, ze Tusk ma jeszcze jeden malo znany sukces. Mozliwe, ze ten cichy sukces, nie znany szerszemu ogolowi sukces, polegajacy na wyrugowaniu z PO ludzi choc troche myslacych samodzielnie i zdolnych do samodzielnej mysli innej niz szef partii, zaoowocuje tym, ze nikt w PO nie jest praktycznie zdolny do stawienia czola atakowi PiS. pożyczki Wrocław
szybkie pożyczki pożyczka radomAż tak się nie zmieni. Przed chwilą sprawdziłem różnice między late poll, a wynikami ogłoszonymi przez PKW w I turze.
34,5% 33,1% -> 34,76% 33,77%
Teraz też pewnie jakieś ułamki, max 1%, ale nie sądzę.
chwilówki szybkie pożyczki Radom
kredyty spis szybkie pożyczki Wrocław

Ten “monolit” jaki zrobil z PO Donald Tusk, okaze sie w praktyce niezdolny do jakiego kolwiek samodzielnego, bez ogladania sie na “centrale” dzialania i w rezultacie przegra. A wraz z przegrana PO, przegra Polska.
Dziennikarze największego niezależnego dziennika w Rosji – “Kommmiersant” – twierdzą, że Andrzej Duda jest o wiele lepszym wyborem dla Rosji niż Bronisław Komorowski. Dziennikarz i zastępca kierownika działu polityki “Kommiersanta” – Maksim Juszyn – komentując dla redakcji “Faktu” wyniki wyborów powiedział, że zwycięstwo Andrzeja Dudy – jego zdaniem – jest Rosji na rękę. Te osoby, które obecnie są u władzy: Tusk, Komorowski są zbyt cywilizowani i przyzwoici. Dla nas jest lepiej, kiedy wygrywa taki kandydat jak Kaczyński czy Duda: osoba bardziej nacjonalistyczna, wyrażająca się w dziki sposób – powiedział Juszyn. Uważa on, że Andrzej Duda jest lepszym prezydentem dla Rosji nie z uwagi na to, że stosunki polsko-rosyjskie mogą ulec ociepleniu (na to tak nikt nie liczy), tylko dlatego, że to oddali Polskę od Unii Europejskiej. Dla Rosji zdaniem “Kommiersanta” to niewątpliwy plus: im dalej Polska znajduje się od Unii, tym lepiej.
Pią Maj 29, 2015 17:06 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
ReklamaPią Maj 29, 2015 17:06
Wyświetl posty z ostatnich:    

Odpowiedz do tematu    Forum Prace domowe, ściągi i streszczenia Strona Główna » 6 KL Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Prace domowe, ściągi i streszczenia   

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online